Izolacja budynków od drgań pochodzących od środków transportu
BSW Berleburger Schaumstoffwerk GmbH
Firma BSW dba o zapewnienie komfortu użytkowania budynków, które są budowane w obszarze oddziaływania drgań pochodzących od środków transportu.
Izolacja wibroakustyczna w czeskim apartamentowcu
Czeska Praga stale się rozwija, stając się jedną z najważniejszych metropolii w Europie. Firmy od lat wybierają dzielnicę Stoduo lky na swoją siedzibę. Obok czeskich instytucji państwowych, takich jak służby specjalne, swoje siedziby mają w tym miejscu również zagraniczne, renomowane firmy. Rejon ten łączy obecnie życie biznesowe z atrakcyjnymi miejscami, takimi jak restauracje, puby oraz galerie handlowe. Logiczną konsekwencją jest zatem wzrost przestrzeni mieszkalnej w dzielnicy Stoduo lky. Jednym z budynków mieszkalnych jest British District – nowoczesny apartamentowiec, którego części D i E są położone w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra. Osiągnięcie wysokiego standardu zamieszkania było możliwe dzięki zoptymalizowanej wibroakustyce fundamentów obiektu. Drgania występowały przede wszystkim dlatego, gdyż w pobliżu niego znajduje się linia kolejowa, co wiąże się z ruchem przejeżdżających, zatrzymujących się i przyspieszających pociągów. Zabezpieczenie budynku było częścią koncepcji projektowej od samego początku i przed bezpośrednim przystąpieniem do budowy wykonano odpowiednie pomiary.
Zoptymalizowana wibroakustyka polega na obniżeniu poziomu powstającego przez drgania wtórnego hałasu o 10-25 dB w stosunku do występujących drgań w krytycznym zakresie częstotliwości. Dodatkowo, w tym konkretnym przypadku, jeden z czołowych doradców w dziedzinie akustyki określił częstotliwość własną posadowienia systemu fundamentów wynoszącą 10-12 Hz jako istotnie wskazaną.
Opracowanie koncepcji oraz wybór materiałów do wibroakustyki odbyły się na podstawie obliczeń statycznych budynku oraz w ścisłej współpracy z architektem i przy stałych konsultacjach z akustykiem. Ustalono trzy główne obszary, obejmujące zakres obciążeń pomiędzy 0,005-1,5 MPa. Rodzaj materiału wybrano na podstawie lokalizacji, występującego nacisku oraz żądanej częstotliwości własnej posadowienia, a następnie zoptymalizowano jego grubość. Przygotowane w ten sposób rozplanowanie układu dla różnego rodzaju materiałów służyło w późniejszym czasie jako podstawa podczas montażu na placu budowy. Oprócz wibroizolacji poziomej, na izolację pionowych części fundamentu i szybu windowego wykorzystano materiał o nazwie Regupol® vibration 450.
Izolacja przed dźwiękami materiałowymi
Zabezpieczenie budynku przed wpływem drgań, a tym samym hałasem z zewnątrz pochodzącym od środków komunikacji, to jeden z czynników uzyskania komfortu użytkowania obiektu. Kolejnym zadaniem jest wytłumienie przegród stropowych przed dźwiękami materiałowymi. Charakteryzują się one tym, że fala, w wyniku uderzenia lub oddziaływania drgań, powstaje na powierzchni materiału (ściany czy stropu), wtórnie zamieniając się w hałas. To właśnie wtórne powstanie dźwięku jest trudniejsze do wyizolowania i sprawia dużo problemów technicznych. Strop, który ma dobre parametry tłumienia dźwięków powietrznych, niekoniecznie charakteryzuje się dobrą izolacyjnością od dźwięków materiałowych. Należy pamiętać, że dźwięki krokowe to nie tylko te z nazwy pochodzące od kroków, ale również: stukanie, przybijanie gwoździ, wiercenie, drgania pochodzące od ustawionej na podłodze pralki, zmywarki czy głośnika systemu hi-fi.
Przy projektowaniu przegród stropowych należy brać pod uwagę normę PN-B-02151-3:1999, która zawiera regulacje dotyczące parametrów izolacyjności. Dla korytarzy, latek schodowych, a także budynków jednorodzinnych, izolacyjność w kierunku przenoszenia do budynku obcego wynosi 53 dB. Należy pamiętać o tym, że wartości wskazane w normie nie zapewniają komfortu. Aby go osiągnąć, hałas nie powinien przekraczać poziomu około 40 dB.
Inżynierowie BSW skonstruowali w ostatnim czasie produkt dedykowany do wymagań budownictwa mieszkaniowego – Regupol® comfort. Przy 8 mm grubości i sztywności dynamicznej 15 MN/m3 poprawia izolacyjność rzeczywistą budowanego stropu o ΔLw ≥ 26 dB. Ucho ludzkie odbiera zmianę 6-10 dB jako dwukrotnie ciszej/głośniej.
Firma oprócz tego, że ma w swojej ofercie maty wibroakustyczne, zajmuje się również doradztwem i współpracą przy projektowaniu izolacji akustycznych.